پیدایش عقیق

اصطلاح اوپال به خانواده ای از مواد معدنی متشکل از سیلیس و آب با عناصر مختلف اشاره دارد. فرمول شیمیایی آن SiO2، nH2O است، دی اکسید سیلیکون هیدراته است. نسبت آب از 1 تا 27 درصد متغیر است. هیچ سیستم کریستالی وجود ندارد. چگالی اوپال ها از 1.98 تا 2.50 متغیر است، سختی آنها در مقیاس Mohs 5.5 تا 6.5 است. در زیر اشعه ماوراء بنفش، اوپال دارای درخشندگی سفید، زرد، سبز مایل به زرد یا سبز است.

سنگ عقیق

صادرات سنگ

رنگ ها و انواع عقیق ها

انواع مختلفی از سنگ عقیق وجود دارد. عقیق های نجیب، که در جواهرات بسیار مورد توجه قرار گرفته اند، پدیده ای از رنگین کمانی را نشان می دهند، یعنی نمایشی از فلاش های رنگارنگ نور را نشان می دهند. آنها از پراش نور بر روی نانوکره های سیلیسی با اندازه و آرایش همگن تولید می شوند. از طرف دیگر عقیق های معمولی دارای نانوکره های ناهمگن یا نامنظم هستند و بنابراین دارای یک رنگ هستند.

انگشتر عقیق

در اینجا چند نوع عقیق آورده شده است:
– عقیق سفید شیری، سفید شیری تا زرد-سفید یا آبی-سفید، شفاف با درخشندگی زجاجیه تا مات. برخی دارای رگه‌ها و توده‌هایی از اکسید منگنز هستند، این عقیق‌های دندریتی هستند.
– عقیق چوبی از تنه یا شاخه های عقیق شده تشکیل شده است. حلقه های چوبی به وضوح قابل مشاهده است. این عقیق شکننده است.
– هیدروفان (یا ماتریکس اوپال) سفید، مات است و به زبان می چسبد. نسبتاً مات، این خاصیت را دارد که اگر در آب غوطه ور شود، ظاهر آن تغییر می کند. سپس شفاف تر می شود و می تواند رنگین کمانی شود و رنگ آن مانند فیروزه زیباست و صادرات فیروزه به همین علت زیاد شده است.
– هایالیت شفافیت بالایی دارد، بی رنگ با ظرافت های جزئی آبی یا سبز است.
– عقیق ژله ای خاکستری مایل به آبی با کمی بازی نور است
– عقیق هارلکین دارای زرق و برق زیبای رنگین کمانی در همه رنگ ها است، قیمت بالایی دارد.

انگشتر عقیق

تاجر سنگ قیمتی

پیدایش عقیق و ذخایر اصلی آن

سنگ عقیق زمانی تشکیل می شود که آب سیلیس را شسته و در طی دوره خشکسالی روی لایه های رس شنی رسوب می کند. گاهی اوقات به جای صدف یا استخوان یافت می شود. بنابراین مکان جواهرات در معدن غیرقابل پیش بینی است، آنها باید با دست یا با ماشین های کوچک جستجو شوند تا از خطر شکستن آنها جلوگیری شود.
در گذشته عقیق ها از مصر، هند یا عربستان سعودی می آمدند. امروزه استرالیا 90 درصد عقیق های فروخته شده در جهان را تولید می کند، جواهرات گرانبها و سنگ ایرانی و بسیار مرغوب. این ذخایر توسط زمین شناس آلمانی یوهانس منگه در سال 1849 کشف شد. یکی از آنها، لایتنینگ ریج، اسکلت دایناسورهای اوپال شده را نشان داد.
سایر کشورهای تولید کننده عقیق عبارتند از: برزیل، گواتمالا، هندوراس، اندونزی، ژاپن، مکزیک، روسیه و ایالات متحده.

توصیه گوهرشناس ما: چگونه عقیق مناسب را انتخاب کنیم؟
انواع مختلفی از عقیق ها، رنگ های بسیار متنوعی وجود دارد که مشخصاً اولین معیار انتخاب، سلیقه هر یک باقی می ماند. با این حال، ارزش عقیق به چندین معیار بستگی دارد:
– رنگ رنگین کمانی: بازی نور قرمز بیشتر مورد توجه است و پس از آن بنفش، صورتی و فیروزه ای که بسیار کمیاب هستند و در نهایت آبی و سبز که بیشتر متداول هستند.
– شدت رنگین کمانی: به طور کلی، عقیق با رنگ کمتری نسبت به سایرین، اما با رنگین کمانی بسیار روشن و شدید، قیمت بالاتری نسبت به رنگ های پرطرفدارتر اما با درخشش های تیره تر خواهد داشت.
– شفافیت نیز یک معیار مهم ارزیابی است، بسته به تنوع عقیق.
– الگو: برای مثال عقیق‌های یووه موزاییک‌هایی با رنگ‌های خارق‌العاده دارند که سنگ را شبیه شیشه‌های رنگی یا لعاب‌های کلوزون با قالب ابزار زنی سنگ تهران می‌کند.

فلزاتی که معمولاً با عقیق همراه هستند
تنوع گسترده عقیق ها به خلاقیت جواهرسازان کمک می کند. ما این سنگ را با طلا، نقره و پلاتین معتبر مرتبط می بینیم.

داستان ها و افسانه های پیرامون سنگ عقیق

کلمه “اوپال” از زبان سانسکریت “Upala” می آید و از “opallios” یونانی عبور می کند که نشان دهنده تغییرات رنگ است.
برخی از گروه‌های بومی در استرالیا افسانه‌ای بسیار شاعرانه در اساطیر خود دارند: خدای خالق زمانی با سر خوردن روی رنگین کمان بر روی زمین فرود آمد. به محض اینکه پایش را روی زمین گذاشته بود، تمام سنگ ها شروع به درخشش می کردند، همان رنگ های رنگین کمان…
برای پلینی بزرگ، عقیق شگفت انگیز بود زیرا رنگ ها و کیفیت تمام سنگ های قیمتی دیگر را ترکیب می کرد.
گفته می شود که مارک آنتونی آرزو داشت که عقیق آبی باشکوه را از سناتوری به نام نونیوس به دست آورد تا آن را به کلئوپاترای زیبا تقدیم کند. اما سناتور مورد بحث، به جای دست کشیدن از سنگ، ترجیح داد تبعید را انتخاب کند…
در هند عقیق نماد تثلیث (Trimûrti) است که توسط خدای خالق برهما، حافظ ویشنو و ویرانگر شیوا شکل گرفته است.
از دیرباز به عنوان یک طلسم خوش شانس در نظر گرفته شده و در گنجینه دادگاه های اروپایی وجود دارد سرامیک طرح سنگ ارزان تر از سنگ قیمتی دارد. این شهرت خوب زمانی تحت تأثیر رمانی در قرن نوزدهم نوشته والتر اسکات اسکاتلندی که در آن شاهزاده خانمی متهم به اهریمنی است، از بین رفت. او عقیق را بر پیشانی خود می بندد و در تماس با آب مقدس، نگین تمام رنگ های خود را از دست می دهد و شاهزاده خانم را در درد گرفتار می کند… پیش از ناپدید شدن، تنها مشتی خاکستر باقی می ماند.

خرید اینترنتی سنگ عقیق یمنی اصل

سنگ قیمتی

فضائل و فواید عقیق

یونانیان سنگ عقیق را امید و نماد پاکی می دانستند. این شهرت افزایش روشن بینی، آسان کردن مراقبه و تأمل، بهبود شهود داشت.
امروزه در لیتوتراپی، ما همچنان این فضیلت ها را به عقیق نسبت می دهیم. باعث آرامش و تسکین، ترویج عشق و لطافت، بهبود زندگی عاطفی جوزا و دلو می شود. ذهن را به سوی زندگی معنوی باز می کند و نشاط را به افراد خسته باز می گرداند.

مکاتبات نجومی سنگ عقیق

عقیق سنگ تولد متولدین مهرماه است. با چندین علامت نجومی همراه است: دلو، جوزا، حوت، سرطان، باکره… در طالع بینی چینی، سنگ مار است: دارای اعماق اسرارآمیز است، استقامت و شجاعت می بخشد و … را نامرئی می کند قیمت سرامیک طرح سنگ با قیمتی متفاوت است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.