سنگ سیلیس کوارتز جدید خوش یمن ممتاز

سنگ سیلیس کوارتز از سیلیس یا دی اکسید سیلیکون (SiO2) تشکیل شده است. ناخالصی های جزئی مانند لیتیوم، سدیم، پتاسیم و تیتانیوم در آن ممکن است وجود داشته باشد. کوارتز از قدیم الایام توجه همگان را به خود جلب کرده است و برخی افراد نیز عقیده دارند این سنگ جدید خوش یمن می باشد. کریستال های شفاف آب برای یونانیان باستان به عنوان کریستالوس شناخته می شدند از این رو نام کریستال یا معمولاً کریستال سنگ برای این گونه اطلاق می شد. نام کوارتز یک کلمه قدیمی آلمانی با منشأ نامشخص است که برای اولین بار توسط جورجیوس آگریکولا در سال 1530 استفاده شد.

سنگ سیلیس کوارتز جدید خوش یمن ممتاز

تولید سنگ سیلیس

تولید سنگ سیلیس در خصوص روش تولید سنگ سیلیس می توان گفت زمانی که این سنگ از معدن استخراج می شود، توسط آزمایشگاه های مخصوص ناخالصی های آن از بین می رود و توسط آسیاب به مش های مختلف تبدیل و سپس در بسته بندی های متنوع برای صنعت های گوناگون ارسال می شوند.

ذخایر سیلیس معمولاً توسط استخراج معادن مورد بهره برداری قرار می گیرند و مواد استخراج شده ممکن است قبل از فروش تحت پردازش قابل توجهی قرار گیرند. هدف از فرآوری تمیز کردن دانه‌های کوارتز و افزایش درصد سیلیس موجود، تولید توزیع اندازه بهینه محصول بسته به استفاده نهایی و کاهش میزان ناخالصی‌ها به ویژه آهن و کروم است که شیشه را رنگ می‌کنند.

تمیز کردن دانه‌های کوارتز و افزایش محتوای سیلیس با شستشو برای حذف کانی‌های رسی و تمیز کردن با ساییدگی بین ذرات حاصل می‌شود. تولید توزیع اندازه بهینه با غربالگری برای حذف ذرات درشت ناخواسته و طبقه بندی در جریان رو به بالا آب برای حذف مواد ریز ناخواسته به دست می آید. دانه های کوارتز اغلب با آهن رنگ آمیزی می شوند و لکه ممکن است با واکنش شیمیایی شامل اسید سولفوریک در دماهای مختلف حذف یا کاهش یابد.

ناخالصی های موجود به عنوان ذرات معدنی جداگانه ممکن است با فرآیندهای مختلفی از جمله جداسازی گرانشی، شناورسازی کف و جداسازی مغناطیسی حذف شوند. برای بالاترین خلوص، برای کاربردهای الکترونیکی، تمیز کردن اضافی با اسیدهای تهاجمی مانند اسید هیدروفلوئوریک همراه با شوک حرارتی ممکن است ضروری باشد. پس از پردازش، ماسه ممکن است خشک شود و برخی از کاربردها نیاز به آسیاب آن در آسیاب گلوله ای دارد تا ماده بسیار ریز به نام آرد سیلیس تولید شود. همچنین کوارتز ممکن است در یک کوره دوار در دمای بالا با کمک یک کاتالیزور به کریستوبالیت تبدیل شود. برخی از کاربردهای تخصصی مستلزم ذوب کوارتز در کوره های قوس الکتریکی و سپس خنک کردن و آسیاب کردن برای تولید سیلیس ذوب شده است.

اکسید سیلیکون (SiO2) یا سیلیس یک ترکیب شیمیایی است که به صورت خالص یا ترکیبی در کانی های سیلیکات یافت می شود. نام سیلیس برای تمام مواد معدنی حاوی SiO2 به کار می رود، حتی اگر کریستالی باشند از نظر فیزیکی و زمین شناسی متفاوت باشند. حدود 60 درصد از پوسته جامد زمین سیلیس است. انواع مختلف منابع اصلی سیلیس عبارتند از: ماسه سنگ و ماسه سیلیس، کوارتز و کوارتزیت، کریستال کریستال، سه گانه و نوولیت، سیلیس مصنوعی و سیلیس شیمیایی، باتوم و دیاتومیت سیلیس. این سنگ بر اساس درصد وزنی و خلوص همان sio2 و خلوص شناخته شده، قیمت گذاری می شود.

علاوه بر درصد، SiO2 در ساختار کانی شناسی سنگ نیز نقش مهمی در تعیین کیفیت و مصارف آن دارد زیرا SiO2 ممکن است به صورت سیلیکات وجود داشته باشد، بنابراین این موضوع تعیین کننده روش کانی سازی و نحوه حذف ناخالصی ها خواهد بود. . خواص فیزیکی سیلیس به همان شیوه مناسب برای خرد کردن، دانه بندی پودر سیلیس تولیدی و تعیین موارد مصرف پودر تولید شده تحت تاثیر قرار می گیرد.

سنگ سیلیس رسوبی

سنگ سیلیس رسوبی انواع سنگ های سیلیس رسوبی به دلیل ساختارهای کریستالی متفاوتی که تشکیل می دهند به اشکال مختلف در طبیعت یافت می شود که عبارتند از:

کوارتز: کوارتز معمولاً بی رنگ یا سفید است اما اغلب با ناخالصی هایی مانند آهن رنگ می شود و سپس می توان آن را رنگ کرد. کوارتز ممکن است شفاف باشد، بنابراین استفاده از آن در شیشه نیز توصیه می شود. کوارتز یک ماده معدنی سخت است که توانایی اتصال بین اتم ها و خراش شیشه را دارد. کوارتز همچنین پایدارترین شکل چندشکلی سیلیکون است که سختی بسیار بالایی دارد و سیلیس بیشتر در طبیعت به این شکل یافت می شود.

ماسه: نوعی سنگ سیلیس رسوبی کوارتز است که در طبیعت خرد شده و توسط مواد دیگری مانند خاک رس، اکسید آهن و آهک به یکدیگر متصل می شوند.

سنگ چخماق: سنگ چخماق از انواع سیلیکات ها و کریستال های بسیار ریز کوارتز، آب، کربنات کلسیم و مواد آلی تشکیل شده است. رنگ چخماق قهوه ای روشن، خاکستری یا سیاه است که در اثر حرارت و سوختن مواد آلی سفید می شود. این شکل از سیلیس آزاد با حل کردن اسکلت سیلیس جانوران اسفنجی در آب دریا و سپس نشستن در بستر دریا به وجود می آید.

به طور کلی موارد استفاده از سیلیس عبارتند از:

 • تولید سیلیکون
 • تولید فروسیلیس
 • ریخته گری و نسوز
 • صنایع شیشه و کریستال
 • فیلتر شنی برای انواع استخر
 • فیلتراسیون و تصفیه کدورت آب چاه در ورودی منازل و ویلاها
 • شیشه سازی
 • سرامیک
 • از آن به عنوان سنگ خرد شده به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می شود.
 • مواد اولیه در صنایعی مانند صنایع شیمیایی، فروسیلیس، فایبرگلاس، سیلیکات سدیم، فروکروم و ماسه آزمایش سیمان استفاده می شود.

خواص سیلیس مورد استفاده در تولید سیلیکون: وجود سیلیس در تولید سیلیکون جایگزینی ندارد و استفاده از سنگ های با خلوص بالا توصیه می شود. (خلوص کمتر باعث مصرف انرژی بیشتر و درجه پایین تر محصول می شود).

سنگ های پر سیلیس آذرین

سنگ های پر سیلیس آذرین سنگ های پر سیلیس آذرین (برگرفته از کلمه لاتین ignis به معنی آتش) یا سنگ ماگمایی یکی از سه نوع سنگ اصلی است که بقیه رسوبی و دگرگونی هستند. سنگ آذرین از خنک شدن و انجماد ماگما یا گدازه تشکیل می شود. ماگما را می توان از ذوب جزئی سنگ های موجود در گوشته یا پوسته سیاره به دست آورد. به طور معمول، ذوب توسط یک یا چند فرآیند از سه فرآیند ایجاد می شود:

 • افزایش دما
 • کاهش فشار
 • یا تغییر در ترکیب

انجماد به سنگ یا در زیر سطح به عنوان سنگ های نفوذی یا در سطح به عنوان سنگ های اکستروژن رخ می دهد. سنگ آذرین ممکن است با کریستالیزاسیون برای تشکیل سنگ های دانه ای و کریستالی یا بدون تبلور برای تشکیل شیشه های طبیعی تشکیل شود. سنگ‌های آذرین در طیف وسیعی از موقعیت‌های زمین‌شناسی رخ می‌دهند: سپرها، سکوها، کوه‌زایی‌ها، حوضه‌ها، استان‌های آذرین بزرگ، پوسته گسترده و پوسته اقیانوسی.

سنگ‌ های پر سیلیس آذرین و دگرگونی 90 تا 95 درصد از 16 کیلومتر (9.9 مایل) پوسته زمین را از نظر حجمی تشکیل می‌دهند. سنگ های آذرین حدود 15 درصد از سطح زمین فعلی زمین را تشکیل می دهند. این سنگ ها از نظر زمین شناسی نیز مهم هستند زیرا:

 • مواد معدنی و شیمی جهانی آن ها اطلاعاتی در مورد ترکیب پوسته پایینی یا گوشته بالایی که ماگمای والد آن ها از آن استخراج شده است و شرایط دما و فشاری که این استخراج را امکان پذیر کرده است، می دهد.
 • سن مطلق آن ها را می توان از اشکال مختلف تاریخ گذاری رادیومتری بدست آورد و با لایه های زمین شناسی مجاور مقایسه کرد، بنابراین امکان کالیبراسیون مقیاس زمانی زمین شناسی را فراهم می کند.
 • ویژگی های آن ها معمولاً مشخصه یک محیط تکتونیکی خاص است که امکان بازسازی های تکتونیکی را فراهم می کند.
 • در برخی شرایط خاص آن ها میزبان ذخایر معدنی مهم (سنگ معدن) هستند: به عنوان مثال، تنگستن، قلع و اورانیوم معمولاً با گرانیت ها و دیوریت ها مرتبط هستند، در حالی که سنگ معدن های کروم و پلاتین معمولاً با گابرو مرتبط هستند.

سنگ سیلیس همدان

سنگ سیلیس همدان سنگ سیلیس همدان یکی از سنگ های کاربردی است که از معادن موجود در همدان استخراج می شود. در حالت کلی سیلیس نامی است که به گروهی از مواد معدنی متشکل از سیلیکون و اکسیژن، دو عنصر فراوان در پوسته زمین، داده شده است. سیلیس معمولاً در حالت کریستالی و به ندرت در حالت آمورف یافت می شود. از یک اتم سیلیکون و دو اتم اکسیژن تشکیل شده است که فرمول شیمیایی SiO2 را ایجاد می کند.

اولین استفاده های صنعتی از سیلیس کریستالی احتمالاً مربوط به فعالیت های متالورژی و شیشه سازی در سه تا پنج هزار سال قبل از میلاد بوده است. این ماده در طول تاریخ به حمایت از پیشرفت بشر ادامه داده است و یک ماده خام کلیدی در توسعه صنعتی جهان به ویژه در صنایع شیشه، ریخته گری و سرامیک است. سیلیس به انقلاب فناوری اطلاعات امروزی کمک می کند که در پلاستیک ماوس های کامپیوتری استفاده می شود و مواد اولیه تراشه های سیلیکونی را فراهم می کند.

در ادامه مطلب با خواص شیمیایی و فیزیکی سنگ سیلیس همدان بیشتر آشنا خواهید شد. کوارتز معمولاً بی رنگ یا سفید است اما اغلب توسط ناخالصی هایی مانند آهن رنگ می شود و ممکن است هر رنگی باشد. کوارتز ممکن است شفاف تا نیمه شفاف باشد، از این رو از آن در شیشه سازی استفاده می شود و درخشندگی شیشه ای دارد. کوارتز به دلیل استحکام پیوندهای بین اتم ها یک ماده معدنی سخت است و شیشه را خراش می دهد. همچنین نسبتاً بی اثر است و با اسید رقیق واکنش نمی دهد. اینها کیفیت های ارزشمندی در مصارف مختلف صنعتی هستند. بسته به نحوه تشکیل رسوب سیلیس، دانه های کوارتز ممکن است تیز و زاویه دار، زیر زاویه ای، زیر گرد یا گرد باشند. کاربردهای ریخته گری و فیلتراسیون برای بهترین عملکرد نیاز به دانه های زیر گرد یا گرد دارند.

نمونه سنگ سیلیس

نمونه سنگ سیلیس

سیلیس در 9 شکل کریستالی یا چند شکلی مختلف وجود دارد که سه شکل اصلی آن کوارتز است که تا حد زیادی رایج ترین آنها، تری دیمیت و کریستوبالیت است. همچنین در تعدادی از اشکال کریپتوکریستالی رخ می دهد. فرم های فیبری نام کلی کلسدونی دارند و شامل انواع سنگ های نیمه قیمتی مانند عقیق، اونیکس و کارنلین می شوند. انواع گرانولار شامل جاسپر و سنگ چخماق است. اشکال بی آب نیز وجود دارد – دیاتومیت و اوپال. کوارتز دومین کانی رایج در پوسته زمین است. این سنگ در هر سه نوع سنگ زمین – آذرین، دگرگونی و رسوبی یافت می شود.

این به ویژه در سنگ های رسوبی رایج است زیرا در برابر تجزیه فیزیکی و شیمیایی توسط فرآیند هوازدگی بسیار مقاوم است. از آنجایی که کوارتز بسیار فراوان است، تقریباً در تمام عملیات معدنی وجود دارد. در سنگ میزبان، در سنگ معدنی که استخراج می شود و همچنین در خاک و مواد سطحی بالای سنگ بستر وجود دارد که به آنها روباره می گویند. شیشه، ماسه ساحلی، سیلیکون و گرانیت همگی مواد سیلیسی هستند. از انواع شکل های سیلیس می توان به کریستالی و غیر کریستالی اشاره نمود. سیلیس کریستالی نگرانی بزرگتری برای سلامت ریه های ما است. رایج ترین شکل سیلیس کریستالی کوارتز است که در ماسه، شن، خاک رس، گرانیت، خاک دیاتومه و بسیاری از اشکال دیگر سنگ یافت می شود.

سیلیس غیر کریستالی در شیشه، سیلیکون کاربید و سیلیکون یافت می شود. این مواد برای ریه ها بسیار کم خطر هستند. وقتی در مورد قرار گرفتن در معرض سیلیس صحبت می کنیم، در مورد سیلیس کریستالی یا کوارتز صحبت می کنیم. کارگران ساختمانی ممکن است هنگام برش، سنگ زنی، حفاری، سنباده زدن، مخلوط کردن یا تخریب مواد حاوی سیلیس در معرض سیلیس قرار گیرند. اندازه ذرات سیلیس موجود در هوا میزان خطر را تعیین می کند. ذرات کوچک‌تر را می‌توان به عمق ریه‌ها استنشاق کرد، جایی که می‌توانند باعث آسیب شوند. ذرات بزرگتر، مانند شن و ماسه ساحل، چندان نگران کننده نیستند زیرا برای استنشاق بسیار بزرگ هستند.

بیشتر محصولاتی که برای مصارف صنعتی فروخته می شوند، ماسه سیلیس نامیده می شوند. کلمه “شن” ماده ای را نشان می دهد که توزیع اندازه دانه آن در محدوده 0.06-2.00 میلی متر است. سیلیس موجود در ماسه معمولاً به شکل کریستالی کوارتز خواهد بود. برای مصارف صنعتی، ذخایر خالص سیلیس که قادر به تولید محصولات حداقل 95 درصد SiO2 باشد، مورد نیاز است. اغلب مقادیر خلوص بسیار بالاتر مورد نیاز است. ماسه سیلیسی ممکن است از ماسه سنگ ها، کوارتزیت و رسوبات شنی با سیمان سست یا تثبیت نشده تولید شود. سیلیس درجه بالا معمولاً در رسوبات تثبیت نشده زیر لایه های نازک روباره یافت می شود. همچنین به صورت “رگه‌های” کوارتز در سنگ‌های دیگر یافت می‌شود و این رگه‌ها می‌توانند چندین متر ضخامت داشته باشند. در مواردی، کوارتز با خلوص بسیار بالا به شکل توده مورد نیاز است که از سنگ کوارتزیت تولید می شود. سیلیس معمولاً با استخراج معادن مورد بهره برداری قرار می گیرد و به ندرت پیش می آید که از معادن زیرزمینی استخراج شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.