سنگ سیلیس کوارتز جدید خوش یمن ممتاز + قیمت خرید، خواص، کاربرد و مصارف

در پوسته زمین مواد کاربردی زیادی وجود دارد که برخی از آن ها در تمامی صنایع کاربرد دارد. در این میان سنگ سیلیس از آن کانی های پرکاربرد است که بعد از اکسیژن یک عنصر پرکاربرد در جهان است. رنگ این سنگ سفید و مرمری است و به دلیل قدرت واکنش پذیری بالا به راحتی با دیگر عناصر ترکیب می شود. قیمت سیلیس ممتاز همدان، شیشه و کلوخه در بازار با توجه به کاربرد و عوامل دیگر دارای قیمت متقاوتی استهر مجموعه ای ذر تلاش است تا با در نظر گرفتن نیاز مصرف کننده و تولیدکنندگان، Silica را با کیفیت های متفاوت و ارزان به بازار عرضه کند. قیمت سنگ سیلیس کوارتز ممتاز و کلوخه با توجه مدل خود متفاوت هستند. این تفاوت به دلیل عوامل زیر است:

  • میزان شفافیت و قالب رنگ
  • شرکت تولید کننده و نام برند محصول
  • میزان خلوص محصول
  • صادراتی یا وارداتی بودن
  • نوع بسته بندی سیلیس و روش عرضه آن به بازار

سنگ سیلیس کوارتز جدید خوش یمن ممتاز + قیمت خرید، خواص، کاربرد و مصارف

خریدار سنگ سیلیس

خریدار سنگ سیلیس سیلیس یک ماده با ارزش معدنی است که به علت ساختار شیمیایی خود؛ خاصیت های بسیاری دارد و یکی از خاصیت های اصلی آن خاصیت اکسیدی بودن آن است. سیلیس دارای فرمول شیمیایی خاصی است که در آن اکسیژن و گوگر مشاهده می شود. این ماده با ارزش کاربرد های گسترده ای دارد از جمله این کاربرد ها می توان به مواردی مانند ساختمان سازی؛ شیشه سازی؛ تولید خمیر دندان؛ و… اشاره کرد. اگرچه می دانیم که سیلیس موجود در معادن انواع مختلفی دارد و پس از استخراج متناسب با نوع خود مورد استفاده قرار می گیرند.سیلیس درایران تولید کنندگان زیادی دارد هرکس متناسب با نیاز نوع سیلیس مورد استفاده میتواند ازمحلهای مجاز ان را خریداری نماید توجه به کاربردهای زیاد این محصول در تمامی صنایع، تولید و عرضه آن به بازار در انواع بسته بندی های متفاوت با دانه بندی های گوناگون قیمت هر کیلو سنگ سیلیس افزایش داشته اشت. تولیدکنندگان زیادی در سطح کشور اقدام به تولید و عرضه این ماده به صورت عمده و خرده داشته باشند.

امروزه سیلیکا در انواع برندهای ایرانی و خارجی در بازار موجود است که از لحاظ کیفیت در رقابت هستند. لازم به ذکر است که برندهای تولید کننده داخلی نیز مرغوبیت و کیفیت قابل قبولی دارند و ارزان تر هستند. به عنوان مثال قیمت سنگ سیلیس استخر و کوارتز تولید داخلی نبست به نمونه خارجی پایین تر است وکیفیت خوبی داردخرید سنگ سیلیس با درجات کیفی متفاوت برای مقاصد مختلف صنعتی صورت می‌گیرد. ازآنجاکه فاکتورهای مهم در خرید سنگ سیلیس برای ساختمان‌سازی با خرید سنگ سیلیس برای استفاده در صنعت تولید کاشی و سرامیک یا به‌عنوان نیمه‌هادی الکتریکی متفاوت است، لازم است تا نکاتی رعایت شوند

1- درجه کیفی سنگ سیلیس ارتباط مستقیم با ساختار شیمیایی سنگ دارد. درصد سیلیس در هر کانی و مقادیر سایر اکسیدهای فلزی در کانی با هم تفاوت دارند. این مسئله بر ساختار شیمیایی، خواص فیزیکی و در نهایت فاکتورهای مؤثر بر قیمت و خرید مؤثر است.

2- آنالیز شیمیایی سنگ سیلیس می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در خرید سنگ سیلیس داشته باشد. در برگه‌های آنالیز درصد مواد مختلف متشکله ذکر شده است؛ ازاین‌رو می‌توان از خرید سنگ سیلیسی که دارای ترکیباتی است که به کاهش خواص فیزیکی موردنظر در صنعت می‌انجامد، جلوگیری کرد.

3- کانی‌شناسی و آنالیز فیزیکی سنگ نیز از فاکتورهایی است که در هنگام خرید سنگ معدنی سیلیس باید موردتوجه قرار گیرد. بررسی فیزیکی سنگ سیلیس، دانه‌بندی سنگ و نحوه خردشدگی سنگ را نشان می‌دهد که این مسئله در انتخاب سنگ سیلیس مناسب و در هنگام خرید تعیین‌کننده است

سنگ فروسیلیس

سنگ فروسیلیس فروسيليس یا همان فروسیلیسیم (Ferrosilicon) آميژاني از آهن و سيليسيم مي باشد ، كه در گريدهاي 70 و 90 درصد به بازار عرضه مي شود. علاوه بر آهن حدود 2 تا 4 درصد ناخالصي هايي مانند آلومينيم ، كروم ، كلسيم ، منگنز ، كربن ، تيتانيوم ، گوگرد نيز در تركيب فروسيليس وجود دارندفروسيليس در صنايع فولاد سازي به عنوان عامل اكسيژن زا از مذاب فولاد و در ريخته گري چدن هاي خاكستري به عنوان عامل جوانه زا (براي تشكيل گرافيت) كاربرد دارد.

• همچنين براي توليد فولادها و چدن هاي آلياژي پرسيليس نيز از فروسيليس استفاده مي گردد

• از فروسيليس براي توليد آميژان هاي سه جزئي فروسيليكو منيزيم (fesimg) و فروسيليكومنگنز (fesimn) نيز استفاده مي شود.فرایند تولید فروسیلیس شامل ذوب کردن قراضه آهن ، sio2 یا سیلیس و مقداری کربن (که منبع آن می تواند زغالسنگ باشد) میباشد.

این کار در کوره های القایی انجام میشود کوره به شکل قائم است که از بالا شارژ میشود و از پایین تخلیه یعنی شکل کوره به نحوی است که دریچه خروج مذاب در پایین آن و دروازه ورود مواد خام در بالای آن است

.بیش از %۷۵ فروسیلیس تولید شده و مورد استفاده در صنایع مختلف شامل ۷۵ درصد سیلیس در خود است. در درجات بعدی خلوص فروسیلیس ها توسط عناصر جزیی موجود در آن ها تعیین می شود.

خلوص رایج و مورد استفاده، فرو سیلیسیم ۷۵% است، بدین معنی که این محصول شامل ۷۵ درصد سیلیس و مابقی آن عناصر جزیی شناخته شده است . درجه خلوص های دیگر فروسیلیس متفاوت از خلوص رایج فروسیلیس می باشند ، چراکه آنها دارای محدودیت های بیشتری از محتوای عناصری مثل آلومینیوم، تیتانیم و کلسیم در فرو آلیاژها دارند

همچنین در درجه خلوصی که شامل میزان کنترل شده ای از عناصر جزیی می باشد ، تولید می شود که این محصول با هدف اضافه شدن به فولاد یا در آهن ریخته گری که در آن از فروسیلیس به عنوان افزودنی استفاده می شود کاربرد خواهد داشت. این محصولات ان گاها تحت نام inoculants نیز شناخته می شوند فروسیلیس جامدی غیر خطرناک با ظاهری به رنگ خاکستری نقره ای است. در حقیقت ، رنگ فروسیلیس می تواند بین خاکستری نقره ای و خاکستری تیره متغییر باشد.

ممکن است به محض تماس با آب ، هیدروژن (H۲) تولید کند. گرد و غبار ایجاد شده از فروسیلیس در آب با حلالیت

۰.۰۱۵میلی گرم سیلیس بر لیتر در پی اچ ۹-۵-۵/۵pH و دمای ۲۰ درجه سانتیگراد ، حل می شود . هنگام واکنش این آلیاژ با رطوبت یا بازها و اسیدها، می تواند واکنش دهد که گازهای سمی و قابل اشتعال تولید می کند.

جامد غیر قابل اشتعال است و دارای کمترین میزان حد انفجار ۶۰+- میلی گرم در هر متر مکعب است. دمای احتراق خودکار ان بالاتر از ۴۰۰ درجه سانتیگراد است. با این حال

ذرات ان معلق در هوا می توانند در شرایط خاصی باعث انفجار گرد و غباری شوند.از این رو از پراکنده شدن گرد و غبار جلوگیری به عمل می آید . همچنین مهم است که هیچ گونه شعله ی باز در نزدیکی پودر فروسیلیسیم وجود نداشته باشد. در حین آتش سوزی ، مخازن حاوی فروسیلیس حتی پس از خاموش شدن شعله ها باید با آب جاری خنک شوند .

ذخیره سازی فروسیلیس می بایست با اعمال شرایط مناسبی برای تهویه مناسب و امکان تمیزکاری فراهم شود تا از تجمع گرد و غبار جلوگیری به عمل آید .فروسیلیس عمدتا به صورت توده یا گرانول در دسترس می باشد . توده های درشت برای نفوذ بهتر سرباره در هنگام دفع اکسیداسیون (احيا) مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که اندازه های ریزتر به عنوان افزودنی آلیاژ ، برای اطمینان از انحلال مورد استفاده قرار میگیرد.

فرو سیلیسیم نسبتا شکننده است و استفاده بیش از حد از آن منجر به ایجاد ذرات ریز ناخواسته می شود

سنگ راف سیلیس

سنگ راف سیلیس به سنگ هایی که در بستر رودخانه به وسیله آب شسته شده یا از معدن استخراج می شوند سنگ راف می گویند. سنگ راف شکل طبیعی و دست نخورده ای دارند که توسط تراشکاران ماهر تراشیده می شوند. سنگ تراش نخورده راف اشکال مختلفی دارد که از رایج ترین های آنها می توان به اشکال هندسی یا شاخه ای اشاره کرد. در حقیقت معنی سنگ راف همان سنگ تراش نخورده و طبیعی بودمهم ترین وجه تمایز سنگ راف «شکل خاص و منحصر به فرد آن» است. که بستگی به شکل و قرار گرفتن اتمی آن دارد. گاهی بصورت شاخه ای و یا هندسی نیز دیده میشود. اغلب افراد از سنگ راف برای دکور خانه استفاده می کنند. همچنین افرادی که کلکسیون سنگ های مختلف دارند طرفداران ویژه آن هستند. به طور کلی سنگهای راف و تراش نخورده در کشورهای مختلف جهان محبوبیت دارندسنگسنگهای راف و یا خام گونه‌های متنوعی دارند. هر کدام از آن‌ها دارای رنگ و خاصیت منحصر به فردی است. از انواع سنگ راف می‌توان به سنگ راف عقیق، سنگ راف کوارتز، سنگ راف آمیتیست و … اشاره کرد

راف آمیتیست

این سنگ که از خانواده کوارتز است به دلیل ترکیبات خاص خود رنگ خیره کننده ای دارد. این گوهر نایاب معمولاً برای قرارگیری در دکور یا ساخت زیورآلات استفاده می شود. از رایج ترین خواص سنگ راف آمیتیست می توان به «پاکسازی روانی آن» اشاره کرد. افرادی که در خواب کابوس می بینند یا قصد ترک کردن عادت های نادرست خود را دارند، می توانند از آن استفاده کنند. برخی از افراد تمایل دارند آن را به همان شکل طبیعی داشته باشند و یا در جواهرات خود از آن استفاده کنند.از سایر خواصی که برای این سنگ راف زیبا میتوان گفت:

ترک عادات ناپسند

تقویت اراده

کاهش دردهای میگرنی، حمله های عصبی

از بین بردن انرژی های منفی

افرادی که به دنبال کاهش تشویش و افزایش آرامش ذهنی خود هستند، می توانند از سنگ راف آمیتیست در محل کار یا اتاق خود استفاده کنند.

سنگ راف کوارتز

یکی از سنگ های قیمتی جهان «سنگ کوارتز» است. این سنگ به سنگ قدرت شهرت دارد. در نقاط مختلف دنیا سنگ کوارتز را به نام کریستال جهانی می شناسند. احتمالاً اگر عبارت سنگ راف کوارتز چیست را در اینترنت جستجو کرده باشید به غیر از معنی سنگ راف با اشکال مختلف آن و تصاویر مختلفی رو به رو شده اید. زیرا سنگهای کوارتز رنگ های مختلفی دارند و اشکال آن ها با توجه به درجه حرارتی که هنگام شکل گیری به آن ها وارد می شود متفاوت است.

معدن سنگ سیلیس در ایران

معدن سنگ سیلیس در ایران معدن سیلیس در ایران: کشور ایران از لحاظ زمین شناسی یکی از مناطقی است که دارای معادن سیلیس فراوانی است. این کانی با ۲۰ درصد فراوانی به عنوان دومین عنصر در پوسته زمین است که از این ماده در صنایع فراوانی استفاده می شود. در حال حاضر ۲۸۰ معدن سنگ سیلیس در ایران فعالیت دارد که ذخیره این معادن حدود ۷۰ میلیون تن است. در میان منابع و معادن سیلیسم در ایران می توان معدن سیلیس خوی را به عنوان خالص ترین و مرغوب ترین معدن با ۹۹ درصد کیفیت دانست ولی به دلیل نبود امکانات کافی امکان فرآوری این محصول وجود ندارد و به صورت خام به کشورها و دیگر استان ها صادر می شود. در ادامه از این مقاله سایت آرا سنگ الوند به عنوان یکی از کارخانه تولید سیلیس شما را با لیست منابع و معادن سیلیس ایران، شرایط فروش معدن سیلیس همدان آشنا می کنیم. اگر علاقه مند هستید که مطالبی درباره سیلیس ممتاز همدان و کاربرد های آن بدانید به سری مقالات گذشته از اراسنگ الوند مراجعه نماید.

بررسی لیست معادن سیلیس ایران

ایران به عنوان یکی از غنی ترین کشورها از لحاظ معادن و منابع طبیعی است. ایران به دلیل قرار گرفتن در منطقه خوب جغرافیایی دارای معادن زیادی از Silica می باشد. در ضمن این کانی در ایران به دلیل کیفیت و مرغوبیت بالا به کشورهای زیادی صادر می شود. لیست منابع سیلیس در ایران شامل شهرهای زیر است:

زنجان سمنان کوه های البرز معدن سیلیس قزوین یزد خراسان معدن سیلیس تهران کردستان همدان معدن سیلیس خوی کرمانشاه مرکزی کرمان

بیشتر سیلیس های تولید شده در داخل کشور در صنایع گوناگونی مانند شیشه سازی، چینی سازی، ریخته گری، الکترونیک و … مورد استفاده قرار می گیرد. در این میان یکی از کاربردهای فراوان این ماده در صنعت شیشه سازی است که استان قزوین به دلیل دارا بودن معادنی زیادی از سیلیسم دارای مراکز زیادی برای تولید شیشه هستند.

سنگ معدن سیلیس

سنگ معدن سیلیس یکی از انواع سنگ معدنی، را می توان به انواع سنگها سیلیس ب سه شکل عمده سیلیکا کریستال (کوارتز)تریدیمیت و کریستوبالیت در دما های مختلف پایدار و دارای زیر بخش هستند اشاره نمود. به عنوان مقال، زمین شناسان بین آلفا و بتا کوارتز را تشخیص می دهند. هنگامی که دمای پایین آلفا کوارتز با فشار جو به وجود می آید، به ۵۷۲ درجه سانتی گراد تغییر می کند و در ۸۶۸ درجه سانتی گراد تریدیمیت تشکیل و کریستوبالیت در دمای ۱۴۶۷ درجه سانتی کراد تشکیل می گردد.

نقطه ذوب سیلیس ۱۶۱۰ سانتی گراد می باشد که بالاتر از آهن، مس و آلومینیوم است و یکی از دلایل استفاده از آن برای تولید قالب و هسته برای تولید ریخته گری فلز است. ساختار بلوری کوارتز معمولا بی رنگ یا سفید می باشد.

کوارتز معمولا بی رنگ یا سفید می باشد اما اغلب ناخالصی هایی مانند آهن رنگ می شود و پس از آن می تواند رنگی گردد. کوارتز ممکن است شفاف باشد، از این رو استفاده از ان در ساخت شیشه نیز توصیه می شود. کوارتز یک ماده معدنی سخت است که از قدرت اتصال بین اتم ها برخوردار است و شیشه را خراشیده می کند، این ماده معدنی نسبتا بی هوازی می باشد و با اسید رقیق واکنش نشان نمی دهد. این ویژگی های ارزشمند در کاربرد های مختلف صنعتی می باشد در ادامه به سه سنگ سیلیس می پردازیم

سنگ کوارتز

شن و ماسه

فلینت

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.