آنالیز سنگ معدن سیلیس

معادن سنگ سیلیس در ایران زیاد هستند و کشورمان از لحاظ تنوع نوع سنگ معادن به گونه های مختلفی دسته بندی شده است و در کنار معادن آنالیز سنگ معدن سیلیس و سنگ معدن گوهره کارائی دارد و هنگام فروش سنگ سیلیس برگه آزمایش سنگ گواه بر اصالت محصول است .

ایران بخاطر موقعیت جغرافیایی که دارد و حدود 280 معدن سنگ سیلکا وجود دارد که در آن 70تن سیلیس قرار دارد. یکی از مهمترین مناطق جهان از نظر سیلیس است .

سیلیس یک ماده معدنی است که رشته های ایران پیدا می شود و در رشته کوه های البرز و زاگرس بوفور پیدا میشود که برای برداشت آن باید از دستگاه ها و ماشین های سنگین معدن استفاده کرد .

برای شروع استخراج، با انفجار قطعه های بزرگ را به تکه های کوچتر تقسیم می کنند و بعد با استفاده ازاین مته های بزرگ و بیل های مکانیکی به کارخانه های سنگ برای برش به اندازه های دلخواه و صیقلی کردان میبرند تا در صنعت از آن استفاده کنند .

فراوری سنگ سیلیس

در ایران مراحل اکتشاف و فراوری سنگ سیلیس انجام می شود و با توجه به تامین بازارهای داخلی توانسته ایم با صادرات این محصول با ارزش و کمیاب به بازار های جهانی دست پیدا کنیم.

انواع سنگ سیلیس در طبیعت یافت می شود و سنگ های کوارتز یا سنگ چخماقی یکی از این نوع سنگ سیلیس می باشد .

کاربر سنگ سیلیس در صنعت

سنگ سیلیس در صنعت کاربرد فراوانی دارد بطور مثال در تولید سرامیک کف ساختمان و یا سرویس بهداشتی از این ماده استفاده می شود. در تولید لوازم ورزشی از سیلیس برای ساخت توپ تنیس و چوب اسکی برای انعطاف پذیری و استحکام بالایی که دارد استفاده می شود.

در صنعت ساختمانی برای تولید شیشه های ساختمان از سیلیس استفاده می شود و بطور کل سیلیس ماده اصلی تولید شیشه صنعتی است .در صنایع دیگر برای تولید کاشی و سرامیک و آجر های ماسه ای مورد استفاده قرار گرفته است.

بعد از استخراج سیلیس بخاطر ضعف هایی که دارد نیاز به فرآوری دارد تا بتواند به در جه خلوص بالا برسد. بعد از ورود به کارخانه فرآوری باید با ابزار های دقیق سیلیس از کانی ها جدا شود که دقت این دستگاه ها 100 میکرون می باشدو به اصطلاح نرمه گیری است .

در مرحله بعد دانه بندی سیلیس باید انجام شود که برای تولید شیشه بتوان از ان استفاده کرد و دانه هایی که بیشتر از 1 میلی متر هستند از کانی جدا می شوند که در واقع اندازه دانه برای ساخت شیشه بسیار مهم می باشد که نمی توان به آن توجه نکرد .

آنالیز سنگ معدن سیلیس

تشخیص سنگ سیلیس

تشخیص سنگ سیلیس سنگ سیلیس به عنوان سیلیکون دی اکسید یا SiO2 در طبیعت شناخته می‌شود، ترکیب شیمیایی بی رنگ و سفید است. این ماده از شایع ترین عناصر روی زمین، سیلیکون (si) و اکسیژن (O2) ساخته شده است. سیلیس ترکیب فراوانی در پوسته زمین است که حدود ۵۹ درصد کل ترکیبات را تشکیل داده است. سیلیکا در همه جا، از برنامه‌های کاربردی صنعتی گرفته تا صنعت مواد غذایی و آشامیدنی مورد استفاده قرار گرفته است.

خواص سنگ سیلیس

خواص سنگ‌های سیلیس بر هیچکس پوشیده نیست. سیلیس خلاصه شده سیلسیوم دی اکسید است . این سنگ در کل پوسته‌ی زمین فراوان وجود دارد. نام سنگ سیلیس را حتما شما شنیده‌اید. این سنگ در شن‌ها نیز وجود دارد. سیلیس ساختارهای بسیار مختلفی را تشکیل می‌دهد که به صورت‌های بلورین نیز در می‌آید. این ساختارهای بلورین بسیار متفاوت هستند و انواع مختلف آن در طبیعت یافت می‌شوند. پدر ساخت شیشه از آن استفاده می کنند

یکی از آن‌ها سنگ کوارتز می‌باشد. خصوصیات این نوع از سنگ‌های سیلیس به این گونه است که بسیار سخت است و بیشتر سیلیکاها به اینگونه در طبیعت وجود دارند. سیلیسیوم در کانی‌ها با فرمول عمومی SiO2 به کار برده شده است. اگر به ساختار این کانی‌ها توجه کنیم می‌بینیم که هر اتم سیلیسیم توسط ۲ اتم اکسیژن پوشش داده شده است. جنس سنگ‌های سیلیس به خواص شیمیایی و ساختار شیمیایی آن بر می‌گردد. سنگ‌های سیلیس در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار گرفته است.

موارد مصرف سنگ سیلیس

به طور کلی موارد مصرف سیلیس SiO2 عبارت است از: شیشه سازی، چینی سازی، تولید فروسیلیس، سرامیک سازی، تولید آجر ماسه آهکی، ریخته گری، تولید سیلیکات سدیم، تولید دیگر مواد سیلیسی، به عنوان نیمه هادی در صنعت الکترونیک و تولید پشم شیشه و همچنین مقادیر قابل توجهی از ماسه سنگ خرد شده به عنوان مصالح ساختمانی در صنعت به کار می رود .

سیلیس بلورین جزء مواد ضروری است که فراوانی زیادی در کاربردهای صنعتی دارد و جزء حیاتی بسیاری از چیزهایی است که در زندگی روزمره ما استفاده می‌شود. خانه‌های بدون آجر، ملات یا پنجره‌ها، اتومبیل‌های بدون موتور و شیشه، زندگی بدون جاده‌ها یا دیگر زیرساخت‌های حمل و نقل و اقلام روزمره از شیشه یا سفال، غیرممکن است. و با این سیلیس امکان پذیر شده است.

سیلیس مصرفی در هر یک از این صنایع باید کیفیت خاصی داشته باشد. ترکیب شیمیایی، ساختمان کانی شناسی و خواص فیزیکی سیلیس، تعیین کننده کیفیت و موارد مصرف آن در هر یک از صنایع می‌باشند. ترکیب شیمیایی سیلیس در واقع عبارت است از درصد SiO2 موجود در سنگ و نیز درصد هر یک از اکسیدهای دیگر که معمولاً به همراه SiO2 در کانسارهای مختلف را به وجود می آورد و در صورتی که درصد هر یک از آنها از حد معینی تجاوز نماید، کاربرد آن را در صنایع مختلف محدود و یا غیر ممکن می‌ شود .

علاوه بر درصد SiO2، ساختمان کانی شناسی سنگ نیز در تعیین کیفیت و موارد مصرف آن نقش مهمی دارد زیرا ممکن است SiO2 به صورت انواع سیلیکات‌ها وجود داشته باشد، در نتیجه این مسئله در تعیین روش کانه آرائی و چگونگی حذف ناخالصی‌ها تأثیر خواهد گذاشت. خواص فیزیکی سیلیس نیز در همین روش مناسب برای خردایش، دانه بندی پودر سیلیس تولید شده و تعیین مواد مصرف پودر تولید شده تأثیر خواهند داشت.

خردایش سنگ سیلیس

خردایش سنگ سیلیس در اینجا در مورد خردایش سنگ سیلیس صحبت میکنیم .

برای خرد کردن تکه های بزرگ از ادوات و دستگاه صنعتی استفاده می شود که خردایش سنگ سیلیس با کوبیدن سابیدن برش و فشار گفته می شود که این سنگ شکن ها با دقت بالا اینکا را میکنند

روش کوبش که با ضربه از بالا به پایین استوانه در حال چرخش صورت می گیردیا گاهی با محوری چکش وارد آنها را ریز میکند و سپس با برخورد به بدنه مسطح بیشتر ریز میشوند .

در روش سایش به کاهش سایز سنگ ها کمک می کند که مواد در بین دو سطح سخت قرار می گیرد. با استفاده از دو غلتطک یه آرامی می چرخند و با کم شدن فاصله آنها خردایش با چکش و صفحات خردایش انجام می شود.

ودر روش برش برای بریدن استفاده می گردد که معمولا به صورت ترکیبی بکار می‌گیرند یعنی مثل یک سنگ شکن غلتکی برش با ضربه و فشار رخ می دهد. عمولا این روش برای تمامی مواد کارایی دارد و برای سنگ هایی که مقدار کمی سیلیس دارند نیز مناسب است و خروجی نسبتا درشت و ذرات ریز مناسب بیرون می آید.

روش فشار سنگ را بین دو سطح قرار می دهد که با غلتک هایی برعکس هم روی آن حرکت میکنند آنها را با فشار خرد می کنند و میزان خرد کردن سنگ ها را تنظیم فاصله دو غلتک قابل انجام می شود.

انتخاب روش خردایش بستگی به خروجی مورد نیاز برای مصرف دارد که در روش سایش ابعاد کوچک تولید می شود و سرعت پایین تری دارد و سنگ را تبدیل به پودر و غبار می کند. روش کوبشی یا ضربه ای پود کمتری تولید کرده و فرسایش کمتری دارد و ممکن است خروجی برای برخی از موارد نامناسب باشد .

سنگ سیلیس سفید

سنگ سیلیس سفید سیلیکا یا سيليس ؟ چه کاربردی در صنعت و زندگی ما دارد ؟

سیلیس یا سیلیکا یکی از رایج ترین مواد معدنی در پوسته زمین است. شیشه ، ماسه ساحل ، سیلیکون و گرانیت همه از مواد سیلیس هستند. دو نوع سیلیس وجود دارد : سیلیس کریستالی و غیر کریستالی وجود دارد

رایج ترین شکل سیلیس بلوری کوارتز است که در ماسه ، شن ، رس ، گرانیت ، خاک دیاتومه و بسیاری دیگر از سنگ ها وجود دارد . سیلیس غیر کریستالی در شیشه ، کاربید سیلیکون و سیلیکون پیدا میشود .

در حقيقت سيليس تركيب اصلي خاک، ماسه، شن، ريگ و گرانيت و ديگر تركيبات معدني پوسته زمين را تشكيل مي دهد. سنگ سيليس فراوان ترين ماده در طبيعت است كه 60 درصد پوسته زمين را به وجود آورده است .

سيليس به دو صورت سيليس تركيبي و سيليس آزاد وجود دارد سيليس آزاد نيز به سه شكل متبلور يا سيليس كريستالي، سيليس غير متبلور يا سيليس آمورفوز و سيليس مركب يا سيليس فيوز وجود دارد كه نسبت به نوع سيليس تركيبي خطرناک تر است.

سیلیس کریستالی سخت است ، از نظر شیمیایی بی اثر است و دارای نقطه ذوب بالایی است. این ویژگیهااز ارزشهای مهم در مصارف مختلف صنعتی است که کار برد زیادی در صنعت دارد .

قیمت سیلیس خالص سفید به دلیل کار برد زیاد در صنعت و از جمله ساخت شیشه بالا است و خیلی ارزشمند است .

سنگ سیلیس سیاه

سنگ سیلیس سیاه استفاده های زیاد از انواع مختلف سیلیس باعث شده است که این ماده معدنی به عنوان ماده اولیه در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار بگیرد سیلیس یک ماده معدنی با خواص مختلف است و همچنین با قیمت مناسب در بازار وجود دارد . مراکز مختلفی در سطح کشور اقدام به پخش انواع سیلیس سیاه با کیفیت کرده آمد یکی از انواع سیلیس سیلیس سیاه است که از 70درصد شروع میشود و درصد آن بالا میرود هرچه درصد آن بیشتر باشد با کیفیت تر است .

خرید سنگ سیلیس اصفهان

خرید سنگ سیلیس اصفهان شرکت های صنعتی زیادی در زمینه استخراج و عرضه سنگ سیلیس پودر شده در ایران مشغول به کار هستند. یکی از این شرکت های تولید کننده سیلیس، شرکت صنعتی سیلیس در اصفهان است. اصفهان شهری صنعتی و دارای کارخانه های تولیدی بسیاری در زمینه تولید پودر سیلیس جایگاه قابل توجهی در تولید این ماده در کشور دارد. وجود کارخانه های متعدد سیلیس دانه بندی شده در اصفهان گزینه خوبی جهت خرید و فروش سیلیس دانه بندی است . اگر به دنبال خرید سیلیس های دانه بندی شده بصورت عمده و جزئی هستید می توانید انواع آن را با درجه بندی های متفاوت از مراکز فروش سیلیس در اصفهان خریداری کرد.

سیلیس تولید شده در ایران از کیفیت بسیار خوبی برخوردار بوده و شرکت های تولید کننده علاوه بر بازار داخلی از جایگاه خوبی در سطح جهانی در زمینه صادرات سیلیس نیز برخوردارند. حتی برخی از کشورها به دلیل تولید کم این محصول و کیفیت پایین اصلا توانایی رقابت با شرکت های ایرانی را ندارند. و سیلیس خود را از ایران تهیه میکنند

انواع سنگ سیلیس

انواع سنگ سیلیس از انواع سنگ معدنی، می توان به انواع سنگ سیلیس به سه شکل عمده سیلیکا کریستال وتریدیمیت و کریستوبالیت در دما های مختلف پایدار و دارای زیر بخش هستند نام برد . به عنوان مثال زمین شناسان بین آلفا و بتا کوارتز را تشخیص می دهند. هنگامی که دمای پایین آلفا کوارتز با فشار جو به وجود می آید، به ۵۷۲ درجه سانتی گراد تغییر می کند و در ۸۶۸ درجه سانتی گراد تریدیمیت تشکیل و کریستوبالیت در دمای ۱۴۶۷ درجه سانتی گراد به وجود می آید

نقطه ذوب سیلیس ۱۶۱۰ سانتی گراد است که بالاتر از آهن، مس و آلومینیوم است و یکی از دلایل استفاده از آن برای تولید قالب و هسته برای تولید ریخته گری فلز است. ساختار بلوری کوارتز معمولا بی رنگ یا سفید است

کوارتز معمولا بی رنگ یا سفید است اما اغلب ناخالصی هایی مانند آهن در آن است و رنگ خاصی به خاک می دهد . کوارتز امکان دارد که شفاف باشد، از این رو استفاده از ان در ساخت شیشه نیز توصیه می شود. کوارتز یک ماده معدنی سخت است که از قدرت اتصال بین اتم ها زیادی برخوردار است و شیشه را می خراش ، این ماده معدنی نسبتا بی هوازی است و با اسید رقیق واکنش نشان نمی دهد. این ویژگی های ارزشمند سیلیس در کاربرد های مختلف صنعتی کاربرد زیادی دارد د سه نوع سنگ در اینجا نام می بریم

سنگ کوارتز

شن و ماسه

فلینت

خرید سنگ سیلیس کوارتز

خرید سنگ سیلیس کوارتز کوارتز ماده سختی است که سختی سنگ سیلیس را دارد و می تواند شیشه را خراش دهد و بروی آن تاثیر بگذارد. سنگ کوارتز نوعی سیلیس است که بسیار سخت است و در طبیعت بصورت سنگ چخماقی وجود دارد .

شن و ماسه نوعی دیگر سیلیس است که از نوع رسوبی است که کوچک شده است. با مخلوط شدن با خاک یا آهک هیدارته به هم می چسبند. فلینت نوعی دیگر از سیلیس است که این ماده از بلور کوارتز است این ماده در برخی موجودات زنده نیز هست یکی دیگر از کاربرد های سلیس استفاده در فیلتر های استخر و آب تصفیه شده است که بصورت ماسه در ان استفاده می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.